Uzasadniając środową decyzję o utrzymaniu stóp, RPP oceniła, że osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz ze spadkiem cen surowców będzie nadal wpływać ograniczająco na globalną inflację, co oddziaływać będzie również w kierunku niższej dynamiki cen w Polsce. “Porównanie dotyczy wariantu projekcji marcowej opracowanego przy założeniu utrzymania działań osłonowych w zakresie cen żywności i energii w całym jej horyzoncie, który w poprzedniej rundzie prognostycznej pełnił rolę scenariusza centralnego” – dodano. Analitycy Citi Handlowego przypominają, że ceny energii i gazu, wzrosły w lipcu odpowiednio o 20 proc. W porównaniu do poprzedniego miesiąca. Eksperci Credit Agricole szacują, że wycofywanie się z tarcz w lipcu spowoduje łączny wzrost cen nośników energii ogółem o 15 proc.
Taniej już było. Ceny ogórków wzrosły nawet o 80 proc.
“Wyniki Szybkiego Monitoringu NBP wskazują na utrzymanie się relatywnie wysokiej dynamiki wynagrodzeń nominalnych w kolejnych miesiącach, pomimo pewnego zmniejszenia się odsetka przedsiębiorstw planujących podwyżki oraz odsetka firm notujących wzrost nacisków płacowych” – stwierdzono. Zwrócono Nasdaq wprowadza zmodernizowaną platformę ryzyka dla brokerów po stronie sprzedaży i rozliczeń uwagę, że presję płacową częściowo łagodzi wysoka liczba imigrantów na krajowym rynku pracy, związana m.in. Z napływem uchodźców wojennych z Ukrainy. Zgodnie z przedstawioną w raporcie centralną projekcją inflacji, spodziewany wzrost cen żywności w 2022 r. Ma wynieść 15,3 proc., w 2023 r.
Kiedy pierwsza obniżka stóp procentowych? Członek RPP wskazuje datę
Widzimy podwyższenie prognozowanego wzrostu gospodarczego, z kolei rewizja CPI poszła w dół. Sam NBP wyjaśnia, że miara ta pozwala lepiej identyfikować źródła inflacji i trafniej prognozować jej przyszłe tendencje. “Pozwala też określić, w jakim stopniu inflacja jest trwała, a w jakim jest kształtowana np. przez krótkotrwałe zmiany cen wywołane nieprzewidywalnymi czynnikami”.
Lipcowa inflacja mocno w górę. GUS podał najnowsze dane
W krajach Unii Europejskiej wyprodukowano 34,3 miliarda litrów piwa. Polskie Linie Lotnicze LOT odwołały osiem rejsów z Warszawy do Libanu oraz Izraela, a także rejsy powrotne – poinformował w piątek rzecznik polskiego przewoźnika Krzysztof Moczulski. Dodał, że decyzja zapadła “po przeprowadzeniu analizy bezpieczeństwa operacji lotniczych”. Grupa Orlen zainwestowała 1,15 miliarda złotych w zieloną energię. Spółka do niej należąca podpisała umowę na zakup dwóch farm fotowoltaicznych i jednej farmy wiatrowej. “Jest to jedna z największych transakcji na krajowym rynku OZE w ostatnich latach pod względem zainstalowanych mocy” – podano w komunikacie spółki.
Na poziomie 9,1 proc., w 2023 r. Na poziomie 10,3 proc., w 2024 r. Na poziomie 6,0 proc., a w 2025 r. Na poziomie 3,6 proc. Rada ocenia, że osłabienie koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki wraz ze spadkiem cen surowców będzie nadal wpływać ograniczająco na globalną inflację, co będzie w dalszym ciągu oddziaływać również w kierunku niższej dynamiki cen w Polsce. Można jednak podsumować, że bank centralny widzi miejsce na stopniową odbudowę aktywności gospodarczej w drugiej połowie roku.
Wielkość nakładów brutto na środki trwałe przedsiębiorstw na początku 2022 r. Przekroczy poziom odnotowany przed wybuchem pandemii – wynika z listopadowej projekcji inflacji NBP. Według NBP spośród komponentów subagregatu energii w analizowanym okresie najsilniej w kierunku wzrostu inflacji CPI oddziaływały drożejące paliwa do prywatnych środków transportu (o 28,6 proc. rdr we wrześniu br., co podwyższało roczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych o 1,5 pkt. proc.). NBP podaje, że od grudnia 2020 r. Inflacja CPI wzrosła z 2,4 proc. W tym samym okresie wkład cen energii do rocznej dynamiki cen konsumenta zwiększył się o 2,3 pkt.
Zapowiedzi obejmują również zwiększenie kwoty wolnej od podatku od osób fizycznych, obniżenie podatku od zysków z oszczędności i tzw. „wakacje składkowe” dla przedsiębiorców. Realizacja nowych działań fiskalnych oddziaływałaby w kierunku silniejszego wzrostu popytu w Polsce. W takim scenariuszu można by spodziewać się w horyzoncie projekcji bardziej uporczywego charakteru inflacji bazowej. Z drugiej strony, ewentualne objęcie Polski procedurą nadmiernego deficytu w bieżącym roku, mogłoby skłonić rząd do prowadzenia bardziej restrykcyjnej polityki fiskalnej w dalszym horyzoncie projekcji.” – wymieniono w publikacji. Centralnej ścieżki projekcji inflacji wynika, że w 2023 roku inflacja wyniesie 11,9 proc., w 2024 roku 5,2 proc., a w 2025 roku spadnie do 3,6 proc.
Średnioroczna inflacja według listopadowej projekcji miała w 2023 r. (w porównaniu do 14,4 proc. zanotowanych w 2022 r.). Miała obniżyć się do 5,9 proc., a dopiero w 2025 r. Do górnej granicy zakresu wahań z celu NBP (czyli 3,5 proc.).
- Ceny żywności będą rosły w tempie 21,5 proc., następnie inflacja cen żywności będzie systematycznie spadać.
- Przy czym warto pamiętać, że poziom ścieżki inflacji jest bardzo mocno uzależniony od utrzymania tarcz antyinflacyjnych, które obejmują zerowe stawki VAT na żywność, czy mrożenie cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych.
- Nakładając najnowszą projekcję, na tą opublikowaną w listopadzie 2023 r.
- (we wrześniu br. wyniosła ona 5,2 proc.; dane odsezonowane).
- “Do wzrostu ogólnej stopy inflacji mogła też wnieść swój wkład odbijająca inflacja cen produktów spożywczych, której wzrost jest związany m.in. z trwającą w Polsce suszą i globalnymi wzrostami cen” — napisali w zapowiedzi wydarzeń tygodnia.
- W takim scenariuszu można by spodziewać się w horyzoncie projekcji bardziej uporczywego charakteru inflacji bazowej.
„[…] pozostając w przedziale odchyleń od celu inflacyjnego NBP – określonego jako 2,5% +/- 1 pkt proc. – lub nieco powyżej tego przedziału” – napisano. Przypomnijmy, że punktowy cel inflacyjny NBP to 2,5 proc. Z akceptowanym przedziałem wahań +/— 1 pkt proc., czyli 1,5-3,5 proc. Inflacja w Polsce do celu banku centralnego spadła w lutym (wyniosła 2,8 proc.) i w marcu jeszcze się obniżyła (do 2 proc.), osiągając najniższy poziom od pięciu lat.
Wśród czynników wpływających na zmianę poziomu PKB w kolejnych kwartałach wymienia się m.in. Ustępowane szoków podażowych związanych z rynkami energetycznymi, rosnącą dynamikę wynagrodzeń, czy spory napływ funduszy unijnych. W czwartek RPP zakomunikowała również, że w lipcu zdecydowała Globalny system zysku-zyskowny system handlowy się zostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W takim otoczeniu dotychczasowe zacieśnienie polityki monetarnej ma wystarczająco oddziaływać, by inflacja zmierzała w kierunku celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc. W średnim okresie (z odchyleniem do 1 pp.).
Planowana przez Ministerstwo Finansów podwyżka akcyzy na papierosy obniży liczbę dorosłych palaczy w 2027 roku o około 220 tysięcy osób, zmniejszy konsumpcję papierosów o 6,8 procent i obniży liczbę przedwczesnych zgonów o co najmniej 66 tysięcy – oceniają analitycy Instytutu Badań Strukturalnych. Ceny srebra nie były tak wysokie od dziesięciu lat – wskazują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W wakacje przekroczyły 31 dolarów za uncję. Według prognoz ekspertów ceny pozostaną na historycznie wysokich poziomach między innymi przez popyt na pojazdy elektryczne i biżuterię.
Przyczynią się do niego zakłócenia w sieciach podaży oraz niepewność związana z czwartą falą pandemii – ocenia NBP w raporcie o inflacji. Bank centralny wskazał, że w dalszym horyzoncie projekcji oczekuje się kontynuacji umiarkowanego wzrostu liczby pracujących. Z raportu NBP wynika, Prace techniczne na serwerach w związku z przejściem na czas letni że do podwyższenia szacunków tempa wzrostu PKB w br. Przyczyniła się szybsza od założeń poprzedniej projekcji odbudowa aktywności gospodarczej w Polsce i za granicą w II kw. Centralna ścieżka projekcji NBP zakłada, że inflacja CPI w 2021 r. Wyniesie 4,9 proc., w 2022 r.