Tymczasem w tym przypadku Orlen ma kupić większość akcji Lotosu, czyli Lotos zostanie spółką zależną Orlenu. PKN ORLEN oraz Grupa LOTOS – w granicach dopuszczalnych przez obowiązujące przepisy prawa – podejmą niezbędne czynności organizacyjne oraz współpracę w celu realizacji środków zaradczych. Umożliwienia PKN ORLEN zdefiniowania sposobu realizacji środków zaradczych oraz bieżącego zarządzania ich realizacją w oparciu o mechanizmy uzgodnione pomiędzy obiema spółkami.
Złomowisko na kolei. W PKP Intercity co trzeci wagon jest niesprawny
Do tego czasu, z powodów historycznych, działalność rafineryjna była rozdzielona pomiędzy dwa podmioty – Grupę LOTOS i LOTOS Asfalt. Rząd przyjął wniosek o wyrażenie zgody na połączenie Grupy LOTOS z PKN ORLEN przedłożony przez ministra aktywów państwowych. Do finalnego połączenia obu firm niezbędne będzie uzyskanie zgody akcjonariuszy po stronie obu spółek. Głosowanie akcjonariuszy za połączeniem odbędzie się po uzyskaniu wiążącej zgody Komisji Europejskiej na koncentrację – przypomniał Orlen.
Nadchodząca zima będzie ciężka. Prezes PKN Orlen o scenariuszach dla Polski i Europy [TYLKO U NAS]
W umowach tych wskazuje się źródło wytwarzania i ustalone są warunki handlowe. Pierwszy – fizyczny, w którym mamy do czynienia ze sprzedażą energii ze źródła wytwórczego bezpośrednio do klienta i powiązane jest to z dostawą fizyczną. Wirtualne PPA, czyli kontrakty finansowe, dla których bazą ICE zamyka nabycie BAML wskaźniki zmienności dochodów stałych jest odniesienie się do fizycznego produktu, do ceny i rozliczanie tego w sposób finansowy na rynku bieżącym. Jeśli cała transakcja zostanie zakończona, to rynek paliw w Polsce czekają olbrzymie zmiany. Pojawią się nowi silni gracze, struktura sprzedaży za kilka lat może być całkiem inna.
Nieoficjalnie: Ursula von der Leyen ogłosi potężny zastrzyk pieniędzy dla Polski
Lotos ma teraz około jednej trzeciej tego rynku. Nie wiadomo jednak, jak wyglądać będą inwestycje w rozwój Lotosu po potencjalnym przejęciu. Orlen przekonuje, że w wyniku konsolidacji zwiększy się potencjał połączonego koncernu w wielu obszarach działalności, co umożliwi dalszą, znaczącą ekspansję zarówno w kraju, regionie, Szef Fed, Jerome Powell, zaszczepił zaufanie do dolara jak i w perspektywie globalnej. Posłowie Koalicji Obywatelskiej i pomorscy samorządowcy zorganizowali w środę briefing prasowy w związku z decyzją Komisji Europejskiej w sprawie warunkowej zgody na połączenie dwóch koncernów. Zdaniem posłów opozycji, zgoda na warunki Komisji, to rzeczywiste “wykastrowanie Lotosu”.
Rośnie ryzyko podwyżek cen na stacjach paliw
Akcji Orlenu, więc jego niezależność może być łatwo kwestionowana. Do nowego nabywcy trafić mają 389 stacje Lotosu – to 80 proc. Na koniec 2019 roku w sieci Midweek Market Podcast – Styczeń 6 2020 Lotosu było 312 stacji własnych (CODO), a 194 punktów działało w formule franczyzowej (DOFO), do tego 21 Miejsc Obsługi Podróżnych przy autostradach.
Przejęcie Lotosu. PKN Orlen podpisał umowę z węgierskim MOL
- Zatwierdzenie transakcji uzależniono od pełnego wywiązania się ze zobowiązań przedstawionych przez PKN Orlen.
- Dzień wcześniej akcjonariusze Lotosu poparli analogiczną uchwałę.
- Odbędzie się to w ramach jednego lub dwóch odrębnych procesów połączenia.
- PGNiG dodaje, że na dzień zawarcia umowy o współpracy trwa postępowanie przed prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w sprawie koncentracji w związku z planowanym przejęciem przez PKN Orlen kontroli nad PGNiG.
Stacji paliwowych w całym kraju zmieni szyld. W kilku punktach już doszło do zmian – pisze portal wiadomoscihandlowe.pl. Jak z kolei zaznaczył dyrektor biura inwestycji kapitałowych PKN Orlen Robert Śleszyński, fuzja obu spółek spowoduje, że połączony podmiot stanie się atrakcyjnym partnerem dla globalnych graczy. – Ponad sto stacji będzie rebrandowane i dostosowywane do naszych systemów. Pozostałe stacje, które idą w warunki zaradcze to jest okres pięciu lat.
Dzień wcześniej akcjonariusze Lotosu poparli analogiczną uchwałę. W obu przypadkach poparcie było ponad 98-proc. Grupa Lotos skierowała do zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) wniosek o zawieszenie od 29 lipca br.
LOTOS Kolej jest drugim największym kolejowym przewoźnikiem w Polsce, skoncentrowanym na logistyce towarów niebezpiecznych. Drugim obszarem są oleje bazowe i środki smarne. Przemawia za tym zarówno ugruntowana jakość produktów i rozpoznawalność marki w tym zakresie, ale też rozwinięta sieć sprzedaży i dystrybucji. Kolejny argumentem jest planowana realizacja projektu inwestycyjnego w obszarze produkcji olejów bazowych grupy 2. – instalacji Hydrokrakingowego Bloku Olejowego (HBO). Dzięki niej rafineria w Gdańsku już w 2025 r.
Jak wskazywał wtedy PKN Orlen, koncern wynegocjował jednocześnie z Saudi Aramco, że kupi on 30 proc. Akcji gdańskiej rafinerii Grupy Lotos i uzgodnił długoterminowy kontrakt na dostawy od 200 tys. Baryłek ropy dziennie, przy czym docelowy wolumen dostaw saudyjskiego surowca powinien wynieść 20 mln ton rocznie. Według PKN Orlen, dostawy te mogą zaspokajać do 45 proc. Łącznego zapotrzebowania całej Grupy Orlen – już po przejęciu Lotosu – zarówno w Polsce, jak i na Litwie oraz w Czechach. W Gdańsku zakończono wielotygodniowe negocjacje dotyczące zabezpieczenia pracowników spółek, które zgodnie z realizacją środków zaradczych znajdą się poza grupą kapitałową.
To wszystko niekorzystnie rzutuje na przyszłość samodzielnych rafinerii w Europie. Stąd koncerny paliwowe muszą szukać alternatywnych możliwości wykorzystania swoich mocy przerobowych i technologii, budować zdywersyfikowane obszary działalności. Dziś już praktycznie nikt nie ogranicza się tylko do produkcji paliw. Rynek zdominowały duże koncerny, które powstały dzięki fuzjom energetyczno-paliwowym. Fundacja Orlen dla Pomorza to dawna Fundacja Lotos, która zmieniła nazwę po przejęciu gdańskiej spółki przez płocki koncern.